FB_IMG_3559Srdečne pozývame na jedinečné cvičenie ZenYoga vonku v parku, pod korunami stromov pri svetle zapadajúceho slnka – magické! :)

Udalosť Joga v parku sa uskutoční v Kulturparku/Kasárne v Košiciach (Kukučínova 5 – pódium Golf) v rámci festivalu Leto v parku aj tento rok.

Cvičí sa aj v prípade nepriaznivého počasia a to v budove Alfa na 1. poschodí!

Termíny cvičení: 24.7., 31.7. a 7.8.2019

Čas: 18:00 – 19:00

Ak máte, doneste si vlastnú karimatku a pohodlné oblečenie.

Vítané sú všetky vekové kategórie: od mladých telom po mladých duchom. :)

Vstup je voľný.

PREČO?

Cvičenie jogy pôsobí nielen na naše telo, ale aj myseľ a vracia nás do prirodzeného stavu harmónie a pohody. Telo je domovom našej psychiky a pokiaľ sa v ňom chceme cítiť dobre, je dôležité udržovať ho v dobrej kondícii. Výborné na takomto cvičení je aj to, že pri tom môžete úplne vypnúť hlavu. Skúšate si jednotlivé pozície a len vnímate, čo sa pri tom odohráva vo vašom tele, kde pociťujete napätie alebo uvoľnenie. Pri cvičení venujeme pozornosť aj dýchaniu. Dych sa stáva našim pomocníkom, aby sme dokázali udržať pozornosť “tu a teraz” a nenechali sa odviezť vlakom našich myšlienok k tomu, čo bolo alebo čo bude. Vnímanie dychu a jeho voľnosť nám dáva pocit vnútorného priestoru a ľahkosti. K tomu doplníme ešte jemný strečing, aby sme si zachovali alebo prinavrátili pružnosť tela.

MOTIVÁCIA:

Ak chcete objaviť svoju silu, pokoj a pohodu, hľadajte vo svojom vnútri. Tento aspekt cvičenia jogy a hlavne zenu je nesmierne dôležitý. Kontakt s tým, čo sa v nás odohráva nám umožňuje byť bdelý a vedome konať. Ale nech robíme čo robíme, život stále prináša situácie, keď jednoducho „nevieme“ čo s nimi. Avšak byť v pohode s týmto „neviem“ nás nikto neučil a preto mávame pocit, že strácame pevnú pôdu pod nohami a miestami nás chytá až panika. Naše bytie je však dynamický stav neustálej premeny. Tak, ako sa mení všetko okolo nás, meníme sa aj my. A preto otázka „Kto som?“ nemá len nejakú nepraktickú filozofickú hĺbku, ale stáva sa praktickým nástrojom na to, aby sme mohli byť v každom, aj náročnom momente, tou najlepšou verziou seba samého. Toto nie je o sebadisciplíne, zaťatých zuboch a pästiach, ale o cvičení. O nácviku a budovaní nových návykov mysle, ktoré nám pomáhajú stíšiť rozbúrenú hladinu emócií a mysle a s pokojom zvládať aj výzvy a situácie, keď plány nejdú podľa našich predstáv.

PRE KOHO / NÁROČNOSŤ:

Cvičenie je jednoduché a zvládnu ho aj úplní začiatočníci, ale to neznamená, že to miestami nebude „makačka“.  :) Vždy je dôležité mať na pamäti, že nie svoje telo prispôsobujeme joge, ale danú pozíciu si upravíme tak, aby vyhovovala nášmu telu. Je dôležité sa riadiť signálmi a možnosťami vlastného tela v danom momente.

ČO SI DONIESŤ:

Pohodlné oblečenie, šatku alebo bundu, aby ste po cvičení nezachladli a vodu. Je vhodné si priniesť vlastnú karimatku, aby ste mali väčšie pohodlie. Dá sa samozrejme cvičiť aj na tráve a budeme mať k zapožičaniu aj koberčekové podložky.

Tešíme sa na stretnutie,

Oli & Dušan

www.facebook.com/jogazen

Viac info o cvičeniach:

Špeciálne zostaveným jogovým cvičením nasmerujeme našu pozornosť na vnímanie jednoty tela, mysle a tohto momentu. Každé uvoľnenie začína s telom. Aj my to svoje najskôr precítime v pozíciách, ktoré uvoľnia náš krk, chrbát a nohy. S aktívnym prístupom a ohybným telom lepšie dokážeme ostať pevní, a zároveň flexibilní, aby sme v situáciách, ktoré život prináša vedeli pružne a správne reagovať.

Prostredníctvom strečingu, pomalého pohybu a dychu spomalíme telo a naša myseľ ho bude prirodzene nasledovať. Vtedy dokážeme pozrieť priamo do nej. Naučíme vás techniku práce s mysľou, ktorá sa používa pri zenovom cvičení. Potom si to vyskúšame a počas krátkej meditácie nazrieme do hĺbky vlastnej mysle. Cvičenie ukončíme zenovým sedením v tichu. Tak zažijeme myseľ čistú ako zrkadlo a veľkú ako priestor. Takejto mysli sa hovorí jasná myseľ. Prináša do nášho každodenného života nové a svieže vnímanie reality.

Meditácia je cestou objavovania svojej skutočnej podstaty a vnáša do nášho života jasnosť a múdrosť. Jasné vnímanie situácie nám umožní správne konať tak, aby to smerovalo aj k prospechu ostatných. Takéto konanie odráža univerzálnu múdrosť a vedie k pocitu naplneného života.

A ako je na tom vaša pohoda?
Možno je ten správny čas na pohodovú zmenu aj pre vás.
Tešíme sa na stretnutie a spoločné cvičenie!

Chcete prísť na cvičenie prvý krát?

Ak ste ešte nikdy necvičili jogu a máte chuť si to vyskúšať, srdečne vás pozývame na naše cvičenia. Cvičenie je vedené v duchu vnímania pohody vlastného tela. Zvládnu ho aj úplní začiatočníci. Pre jednotlivé cviky sú prezentované možné variácie, takže si zvolíte náročnosť cvičenia podľa toho, či sa s jogou stretávate po prvý krát, alebo už s cvičením máte nejaké skúsenosti. Je dôležité načúvať vlastnému telu a rešpektovať jeho možnosti. Nesnažíme sa prispôsobovať naše telo joge, ale jogu nášmu telu.

Aké sú cvičenia ZenYoga?

Atmosféra jednotlivých cvičení sa líši. Každé cvičenie má svoje tematické zameranie a k tomu je prispôsobená aj zostava cvikov (40 min.). Venujeme pozornosť najboľavejším a najstuhnutejším partiám nášho tela: šija, trapézy, chrbát a nohy. Záver cvičenia je venovaný zenovým meditačným technikám práce s mysľou (10 min.). Cvičenie končí spoločným kruhom, kde každý dostane priestor podeliť sa o svoju skúsenosť alebo sa niečo opýtať (10 min.).

Ranné cvičenia sú vedené v svižnejšom rytme a majú v sebe sviežosť nového dňa. Ich cieľom je prebudiť, rozhýbať telo a dodať mu silu. Cvičenia ukončujeme ľahkým strečingom a zenovou meditáciou – cvičením rozvoja bdelej prítomnosti. To pomáha pripraviť aj našu myseľ na aktivity, ktoré nás v ten deň čakajú. Jasná myseľ vedie k jasnému konaniu. Ranné cvičenia sú skvelým štartom do nového dňa a sú veľmi obľúbené.

Prečo je fajn si prísť zacvičiť?

Pravidelným cvičením jogy si tvoríme vnímavejší kontakt so svojím telom, kultivujeme najmä svoju pevnosť a istotu, zlepšujeme ohybnosť, a zároveň vzpriameným držaním tela tvoríme priestor pre voľnosť dychu. Cvičenie upokojuje a vyjasňuje našu myseľ.

Cvičenie jogy môže byť veľmi rôznorodé a líši sa podľa potrieb jednotlivých ľudí, ktorí sa cvičenia zúčastňujú. S istotou môžem povedať, že pravidelné cvičenie jogy nám pomáha byť efektívnejší a kreatívnejší v tom, čo práve robíme. Môžeme byť vyrovnanejší, viac v pohode so svojím životom a rýchlejšie sa naučiť uvoľniť stres.

Cvičenie nám pomáha počas dňa sa zastaviť, stíšiť sa, jasne vnímať, čo sa deje v nás i okolo nás. Keď k záležitostiam nášho života pristupujeme s vyrovnanou mysľou a pokojom, dokážeme veci prijať také aké sú s ľahkosťou. V tom spočíva umenie bdelej pozornosti, aby sme žili krajší a pohodovejší život.