yoga

Vždy som bola skôr čítací než cvičiaci typ. Ale s pribúdajúcimi rokmi si začala pozornosť vyžadovať aj moja fyzická kondícia. Dovtedy som športovala len ako sa hovorí rekreačne. Plávanie, bicyklovanie, lyžovanie. Všetky tieto činnosti robili fajn mojej kondičke, viem ich robiť uspokojivo dobre, aby to pre mňa bola zábava, môžem ich robiť spoločne s rodinou a priateľmi a napriek tomu ich robím zopárkrát ročne, z čoho teda moje telo veľký úžitok nemá. Lenže, keď už chrbát bolel tak, že sa mi ráno ťažko vstávalo z postele a pod jednou strechou žijem s trénerom, bolo mi naordinované pravidelné cvičenie. Keďže som potrebovala skôr zdravotné účinky jemného posilňovania a strečingu moja voľba padla na Dahn jogu. A urobilo mi to dobre. Odvtedy cvičím pravidelne. Radšej 15 min. a denne, ako sa úporne snažiť dopriať si hodinové cvičenie, a v dôsledku toho cvičiť len veľmi zriedkavo.

S kórejským systémom Dahn Džon (hara jap.) jogy som sa zoznámila na trojmesačnom intenzívnom meditačnom ústraní v juhokórejskom zen-buddhistickom kláštore. Na mojej ceste cvičenia ma tiež veľmi inšpirovali učiteľky jogy Annie Carpenter, Elena Brower a Erica Jago. Cvičením sú popretkávané dni, keď si chcem dopriať viac relaxu, stability, pružnosti, rovnováhy. Keď chcem zlepšiť držanie tela, zažiť väčšiu pohodu počas môjho cyklu, uvoľniť sa a nabiť novou energiou po náročnom dni. Joga je skvelá na prebudenie do nového dňa alebo aj na ukončenie dňa pred spaním. Jedinečná, stále iná, premenlivá podľa mojich potrieb a pritom stále rovnaká v plynutí môjho dychu s bdelou pozornosťou v tomto momente.

Cvičenie jogy sa pre mňa stalo akýmsi druhom očisty – tela aj psychiky. Na fyzickej úrovni cvičením obnovujem plnú funkčnosť svalov a uvoľňujem z nich spazmy – uzlíky stresov, ktoré tam uviazli z minulosti a momentálne predstavujú prekážku v ich pružnosti (a mojej pružnosti v konkrétnych oblastiach môjho života). Na psychickej úrovni sa joga pre mňa stala obľúbenou formou psychohygieny. Myseľ  ľahko nasleduje telo. Spomalením tela, spomalíš myseľ. Je veľmi účinné použiť riadený pohyb tela spolu s technikou dychu ako prostriedok na dosiahnutie jasnej mysle – na vyčistenie hlavy. Naozaj, akoby sa počas cvičenia odstránili všetky nánosy nepotrebného balastu, ktorý myseľ vyprodukuje v spleti názorov, očakávaní a túžob. Potom ostáva už len holá skutočnosť, taká aká je, neprifarbená, neprikrášlená, možno trošku surová, ale pravdivá a vo svojej podstate (a živosti) krásna. Po každom cvičení sa cítim zenergetizovaná a osviežená. Dodáva to mojim dňom pocit ľahkosti a pohody.