Screenshot 2023-03-17 at 09.50.10
Čo je zen? Náboženstvo? Psychológia? Filozofia? Ideológia? V skutočnosti nič z toho. A presne to bol dôvod, prečo som ho začal cvičiť. Áno, zen je na cvičenie. Je to vlastne súbor techník. Samozrejme, z čoho si už len človek nedokáže vytvoriť nejaké “náboženstvo”, filozofiu alebo ideológiu? Ľudia to dokážu z peňazí, z národa a dokonca i z boha! :) Prečo by to nedokázali zo zenu?

Avšak zen je pôvodne len cvičenie, ktoré keď budeš pravidelne prevádzať, budeš schopný nazrieť do hĺbok vlastnej mysle – až na jej dno, až do svojej vlastnej podstaty! A na čo je to dobré? Pretože podstata hovorí priamo o funkcii, o použití. Takže dosiahnuť vlastnú podstatu znamená dosiahnuť správnu funkciu, správne použitie svojho života. Inými slovami otázky typu: “Kto som?” a “Načo som tu?” sú tou istou otázkou a nepotrebuješ nikoho a nič z vonku, aby si to zistil.

Ako zvykol hovorievať jeden slávny zenový majster: “Či je voda v pohári studená, vieš zistiť sám, stačí, že ju ochutnáš.” A práve techniky na “ochutnanie” našej podstaty nás učí zen – nič iné. Zvyšok je už len na tebe, či ju chceš zakúsiť, alebo ti stačí neustále sa len lopotiť alebo v horšom prípade len nadávať na stále sa meniace, miestami až divoké vlny na povrchu života bez poznania jeho skutočnej a pokojnej hĺbky. Z tejto hĺbky potom dokážeš čerpať svoju pohodu v každom “počasí”. Takáto skúsenosť dokáže vniesť do nášho každodenného života nové a svieže vnímanie “starej” reality.

Poznanie našej podstaty prináša do života jasnosť a skutočné porozumenie. Jasné vnímanie situácie nám umožňuje správne konať tak, aby to smerovalo aj k prospechu ostatných. Takéto konanie odráža univerzálnu múdrosť a vedie k pocitu naplneného života.

Tešíme sa na stretnutie na našich spoločných cvičeniach, aj na spoločné dobrodružstvá objavovania našej vlastnej mysle. Keď sa raz významného učiteľa pýtali, čo získal meditovaním, odpovedal: “Nič.” Potom však dodal: “Ale dovoľte mi podeliť sa s vami o to, čo som stratil: hnev, starosti, depresie, neistotu a strach zo staroby aj smrti.”

Pravidelné zenové cvičenia sa konajú každú stredu od 18:30 – 20:30 v Santosha Yoga centre na Alžbetinej 42 (cez dvor na poschodie).

O potrebe cvičenia hovorí náš učiteľ tu…