Dnes ráno na cvičení ZenYoga v Halmi sme si zhrnuli všetkých 8 krokov/mikroaktivít pre tréning bdelosti (viac info na našej Facebook stránke) do týchto dvoch, teda štyroch slov bdelosť/múdrosť a súcit/konanie”.

V bežnom dni plnom aktivít a udalostí by asi nebolo veľmi praktické pamätať stále na nejakých 8 cvičení. Preto sme to zhrnuli len do dvoch bodov:

1. Bdelosť alebo múdrosť – len bdelou, jasnou alebo ak chcete len prebudenou mysľou dokážeme vnímať pravdu, tento moment a túto situáciu práve takú, aká naozaj je. To je múdrosť, čiže schopnosť poznať pravdu, vnímať skutočnosť.

2. Súcit alebo láska v akcii, čiže súcitné konanie – je správnou funkciou, správnym použitím múdrosti (“objavenej” v 1. bode) v našom každodennom živote.

Jedno bez druhého nie je úplné, čiže môže priniesť viac problémov a utrpenia ako úžitku tebe i ostatným. Keď niekto chce konať dobro, pomáhať, ale nerobí to podľa toho, aká je momentálne situácia, tak je často ako taký slon v porceláne – môže napáchať viac nepríjemností, ako úžitku. Čiže konanie bez „prebudenia“, bez dostatočnej bdelosti vidieť realitu, je buď úplne zbytočné a mimo, alebo dokonca škodlivé, napriek dobrej vôli – ako keď sa jednej mojej známej snívalo, že jedla rezne celú noc, ale zobudila sa stále hladná. Niektorí ľudia takto žijú celý svoj život – ako vo sne. A sa možno aj poriadne nadrú ale keď sa obzrú po rokoch zistia, že zase nič. Kým sa neprebudíme, všetko je len snom – aj náš život.

A naopak, keď niekto vie, ako pomôcť, ale to neurobí, tak jeho múdrosť je zbytočná, ako keď nemý má sen (staré zenové príslovie) – zobudí sa, ale nedokáže ho nikomu rozpovedať.

Takže skúste žiť svoj život a konať každodenné aktivity z týmito dvomi bodmi na pamäti. Keď vám to nejde, skúste si zopakovať niektoré cvičenia z nášho osemdielneho cyklu cesty k bdelosti. Všetky ich nájdete v starších udalostiach tu na našej Facebookovej stránke, alebo v blogoch tuto na www.mojapohoda.sk

Veľa zdaru!
Dušan & Oli

Zároveň vás všetkých chcem povzbudiť k zdieľaniu svojich skúseností napr. formou komentárov na našom Facebooku. Môže to povzbudiť ostatných a je to zároveň taká malá skupinová podpora a motivácia do cvičenia.