Otázka: Prečo stále menej ľudí prichádza na cvičenia?

Odpovedá Oleg Šuk PSN z košického zenového centra – vedúci učiteľ na Slovensku (PSN=Poep Sa Nim znamená zenovými majstrami potvrdený učiteľ zenu):

OlegDDPSN-4

Žijeme v dobe, keď sa za 15 rokov zmenilo veľmi veľa. Dávnejšie, keď sme cheli cvičiť zen a niečo sa dozvedieť, museli sme si zaháňať knihy, informácie, pozývať učiteľov. Človek to musel hľadať v sebe, hľadať vonku. Teraz je iná doba. Prepadli sme ilúzii, že čokoľvek chceme vedieť, stačí si to naťukať v Googli a už nám vyskočia tisícky kníh, tisícky článkov, tisícky videí z Youtube s prednáškami mnohých učiteľov a máte tak pocit, že už to vieme, lebo sme už o tom veľa čítali, veľa počuli a videli. Tomuto ľudia veria. Ale to je len ilúzia, sebaklam. Je to podobné, ako by som sa naučil takto virtuálne teoreticky bozkávať – veď som o tom veľa čítal, videl mnoho videí. Alebo sa virtuálne naučil plávať. Ale keď ma hodia do bazénu, tak zistím, že nejako klesám ku dnu – vôbec mi takéto vedomosti nepomohli.

S duchovnou praktikov je to to isté. Strašne veľa ľudí vie strašne veľa o psychológii, o emóciách a neviem o čom všetkom, ale keď príde ozajstná emócia, zrazu úplne na všetko zabúdame, prevalcuje nás to a môžme znovu pozerať Youtube, čítať blogy a sme vlastne opäť na začiatku. Je to možno len prechodná doba, uvidíme. Možno sa to čoskoro zmení a ľudia začnú naozaj prichádzať cvičiť. Alebo sa vymyslí ešte modernejšia a silnejšia haluška ako je teraz internet, uvidíme.

Často ľudia, ktorí neprišli na cvičenie, sedia na Facebooku a niekedy nemusíme vyliezť z domu celé hodiny a máme pocit, že sme v styku s 300 priateľmi z celého sveta. Ale keby sme sa s týmito ľuďmi stretli, tak si možno vôbec nemáme ani len čo povedať. Všetko sa digitalizuje a virtualizuje. Aj priateľstvá. Ale myslím si, že príde nová doba, keď si ľudia znovu uvedomia, že ozajstný obyčajný ľudský kontakt je lepší, ako len nejaké blikajúce pixely na obrazovke.